Doping v tenise, Srb Troicki dostal 18-mesačný dištanc

26.07.2013 23:55

TASR, dnes 7:51, aktualizované dnes 17:39

Troicki, momentálne 53. hráč svetového rebríčka ATP Entry, ktorého maximom bolo 12. miesto, mal 15. apríla poskytnúť vzorky moču a krvi počas antukového turnaja Monte Carlo Masters.

Londýn 26. júla (TASR) - Srb Viktor Troicki dostal od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) 18-mesačný trest za doping. Strešná organizácia vo štvrtok neskoro večer vo svojom vyhlásení uviedla, že dvadsaťsedemročný tenista je vinný z "odmietnutia, alebo nedostavenia sa na dopingovú kontrolu bez presvedčivého dôvodu k odobratiu vzorky".


Troicki, momentálne 53. hráč svetového rebríčka ATP Entry, ktorého maximom bolo 12. miesto, mal 15. apríla poskytnúť vzorky moču a krvi počas antukového turnaja Monte Carlo Masters. "Poskytol vzorku moču, ale nie krvi. Pred nezávislým tribunálom tvrdil, že antidopingová kontrolórka ho uistila, že je akceptovateľné, ak ju neposkytne, keďže sa v ten deň necítil dobre," uvádza sa ďalej vo vyhlásení ITF. "Avšak súd prišiel k záveru, že kontrolórka mu povedala, že mu v tejto veci nemôže poradiť, či je jeho dôvod platný a že mu nedala žiadne ubezpečenie." ITF tak dospela k záveru, že Srbovo vysvetlenie nebolo "presvedčivé". Troicki tak musí nútene pauzovať do 24. januára 2015.

Blízky priateľ mužskej svetovej jednotky Novaka Djokoviča tvrdí, že je nevinný. "Prežívam najťažšie chvíle v mojom živote i v celej tenisovej kariére. Som nevinný, nikdy som nesiahol po žiadnej zakázanej látke, ani som nikdy nemal v úmysle dopovať. Nikoho som neoklamal, o to ťažšie znášam verdikt ITF," povedal pre agentúru AP Troicki, ktorého správa o 18-mesačnom dištanci zastihla na antukovom turnaji v chorvátskom Umagu, kde skončil v 1. kole dvojhry na rakete Fína Jarkka Nieminena. Troicki príde o všetky body do rebríčka ATP i prémie, ktoré získal od turnaja v Monte Carle.

Srbský tenisový zväz stojí za ním

Srbský tenisový zväz TSS podporuje Viktora Troického v jeho odvolaní voči 18-mesačnému zákazu činnosti za doping, ktorým ho potrestala Medzinárodná tenisová federácia (ITF).

Troicki neodovzdal pre nevoľnosť na aprílovom turnaji v Monte Carle vzorku krvi. "Je to ako zlý sen. Mám jednoducho strach z ihly a vždy mám problémy pri odbere krvi. Som čistý a vždy budem," cituje slová hráča internetový portál rp-online.de. "Cítim sa zničený a vyčerpaný. Dúfam, že Športový arbitrážny súd bude hľadať pravdu a nájde ju," dodal hráč.

"Dúfame, že jeho dôvody budú zohľadnené a dosiahne zrušenie, alebo zníženie trestu. Sme presvedčení, že prišlo k veľkému nedorozumeniu. Testy z ďalšieho dňa dopadli negatívne," píše sa vo vyhlásení TSS.