Dopingový škandál, pozitívny test mal Gay, Powell i Simpsonová

15.07.2013 10:08

TASR, včera 17:32, aktualizované včera 22:01

V nedeľu sa objavilo viacero správ o dopingových nálezoch u športovcov.

Raleigh 14. júla (TASR) - Americký šprintér Tyson Gay potvrdil v nedeľu pozitívny dopingový test.

Antidopingová agentúra USA (USADA) ho v piatok podľa agentúry APA informovala o pozitívnej A-vzorke mimosúťažného testu zo 16. mája. "V podstate som vložil do niekoho dôveru. Nikdy som vedome neužil doping. Je treba počkať na výsledok B-vzorky. Bude známy možno už na budúci týždeň," reagoval majster sveta z roku 2007 a majiteľ najlepšieho tohtoročného času v behu na 100 m (9,75 s).

Američan bol najvážnejším rivalom Jamajčana Usaina Bolta na augustových MS v Moskve. Gay však účasť na šampionáte aj na najbližšom mítingu Diamantovej ligy v Monaku odriekol.

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zatiaľ nemá o prípade detailné informácie. "Preto sa nemôžeme v tejto chvíli vyjadriť k závažnosti kauzy. Isté je, že obraz atletiky ňou utrpel. Máme dosť problémov. Rozhodujúce však je, že pozitívny test prišiel ešte pred MS," reagoval člen rady IAAF Helmut Digel.

"Vzdal sa súťaženia a tento jeho prístup oceňujeme. Výsledok B-vzorky bude známy v dohľadnej dobe. Zatiaľ je považovaný za nevinného, kým sa nepreukáže opak. Akákoľvek špekulácia, alebo pokus o senzáciu by boli medveďou službou," cituje agentúra AP vyhlásenie USADA.

Pred niekoľkými rokmi bol Gay súčasťou programu USADA s názvom "Moje víťazstvo", v ktorom sa športovci zaviazali súťažiť bez pomoci zakázaných prostriedkov. "Súťažím čistý, pretože verím v spravodlivosť a moja mama by ma zabila," povedal vtedy.
 

Našli zakázaný oxilofrín

Londýn 14. júla (TASR) - Jamajský šprintér Asafa Powell mal pozitívny dopingový nález na oxilofrín počas júnového národného šampionátu. Pre agentúru Reuters to potvrdil športovcov agent Paul Doyle.

"Spolupracujeme so Svetovou antidopingovou agentúrou, aby sme zistili, ako sa látka dostala do jeho tela," uviedol Doyle.

"Chcem mať čisté svedomie pred svojou rodinou, priateľmi a fanúšikmi po celom svete. Nikdy som vedome alebo svojvoľne nevzal žiadnu zakázanú látku. Teraz ani nikdy predtým som nebol podvodník," vyhlásil bývalý držiteľ svetového rekordu na 100 m a zlatý medailista v štafete 4x100 m z hier v Pekingu. "Akceptujem dôsledky, ktoré z toho plynú. Chcem ale zdôrazniť, že počas svojej kariéry som sa nikdy nesnažil zlepšiť svoj výkon nejakými látkami."

Ako sa neskôr ukázalo, Jamajka má aj ďalšieho dopingového hriešnika. Držiteľka striebra v behu na 100 m z OH v Pekingu Sherone Simpsonová mala rovnaký pozitívny nález ako Powell. V oboch prípadoch sa jedná o zakázanú látku oxilofrín. "Je to pre mňa veľmi ťažké. Môj tím a ja sa budeme snažiť vyriešiť problém najlepšie, ako vieme," uviedla Simpsonová.
 

Päť Jamajčanov malo pozitívny test na národnom šampionáte
Kingston 14. júla (TASR) - Päť jamajských atlétov, medzi nimi dvaja olympijskí medailisti, malo pozitívny dopingový test na júnovom národnom šampionáte. Podľa nemenovaného zdroja boli dvaja zo športovcov šprintéri a jeden junior.

Šéf Jamajskej antidopingovej komisie (JADCO) Herb Elliott potvrdil "správy o nepriaznivom výsledku A-vzoriek".

"Nemôžeme zverejniť ďalšie informácie, kým nemáme k dispozícii reakcie športovcov na oznámenie výsledku testu," cituje slová funkcionára agentúra Reuters.

V júni mala pozitívny dopingový nález na zakázané diuretiká trojnásobná olympijská víťazka Veronica Campbellová-Brownová, ktorá je považovaná za jednu z najväčších hviezd jamajskej atletiky.