Hromadné samovraždy, alebo hystéria z konca sveta

17.07.2012 19:37

 

Hromadné samovraždy, alebo hystéria z konca sveta

 

Hromadné samovraždy, alebo hystéria z konca sveta
 
 

https://wiedza.newsweek.pl | 18. 4. 2012

 

PARÍŽ – Francúzska medzirezortná organizácia MIVILUDES zaoberajúca sa monitorovaním nových náboženských hnutí a nebezpečných siekt varovala, že v najbližších mesiacoch sa Európou môže prehnať vlna hromadných samovrážd. A to z dôvodu blížiaceho sa konca sveta, ktorý podľa mnohých samozvaných prorokov nastane 21. decembra 2012.

Do malého francúzskeho mestečka Bugarach ležiaceho v Pyrenejach sa začínajú zbiehať turisti z celého sveta. Podľa proroctva kolujúceho na internete je jedným z mála miest na zemi, ktoré majú šancu uniknúť pred totálnou skazou. Ako poznamenal Georges Fenech, prezident MIVILUDES, v Bugarachu sa môžu opakovať tie najkrvavejšie apokalyptické scenáre podobné hromadným samovraždám členov kultu Davida Koresha roku 1993 v texaskom Waco či vo Svätyni ľudu Jima Jonesa roku 1978 v Guyane. Rovnako niektorí americkí činitelia sa obávajú nárastu samovrážd. Profesor David Morrison, astrofyzik z NASA, oznámil, že denne dostáva desiatky listov od ľudí, najmä tínedžerov, ktorí tvrdia, že uvažujú o samovražde a taktiež, že mnohé prípady samovrážd z posledných mesiacov boli motivované práve strachom z blížiacej sa apokalypsy.

Tí menej zúfalí, ktorí si to môžu dovoliť, cestujú do Bugarachu, kde, ako veria, majú nádej prežiť katastrofu, či sa rozhodnú pre iné, oveľa drahšie riešenie. Americký podnikateľ Robert Vicino napríklad založil spoločnosť, ktorá sa zaoberá výstavbou luxusných podzemných krytov. Tvrdí, že po celej Európe ich postavil už desiatky a miesta v nich si zakúpilo takmer päťtisíc Američanov. Patrick Geryl, belgický prorok konca sveta, autor početných bestsellerov opisujúcich údajnú skazu, buduje zase tábor prežitia kdesi v Španielsku. Ak by ste sa ale chceli dostať do jeho vybranej skupiny, budete musieť zaplatiť od niekoľkých desiatok až po niekoľko stoviek tisíc eur.

Vedci zalamujú rukami. „Opakujem neustále,” zdôraznil prof. Morrison, „príbeh o konci sveta v roku 2012 je najobyčajnejším jalovým nezmyslom. Nebude žiadny koniec sveta. Nič sa nám nestane. Sme úplne v bezpečí. Ak, samozrejme, predtým neprepadneme kolektívnemu šialenstvu.”