Islamský štát má v područí už tretinu pohraničného mesta Kobané

09.10.2014 19:20

Militantom doteraz bránil v postupe z predmestí Kobané tvrdý odpor kurdských síl brániacich toto pohraničné mesto, ktoré zažíva útoky už vyše tri týždne.

Obrovský dym stúpa po večerných koaličných náletoch na východe sýrskeho mesta Kobané
Kobané 9. októbra (TASR) - Militanti Islamského štátu ovládajú už viac ako tretinu severosýrskeho pohraničného mesta Kobané, ktoré bránia jednotky kurdskej domobrany podporované americkým letectvom.

S odvolaním sa na Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Kurdské milície zvádzajú ťažké boje o Kobané, tretie najväčšie kurdské mesto v Sýrii, od polovice septembra. Minulý týždeň sa bojovníci IS dostali už do samotného mesta a kurdskí ozbrojenci s nimi v súčasnosti zvádzajú boje o každý dom.

Z pôvodne asi 45-tisícového mesta už evakuovali všetko civilné obyvateľstvo. Kurdi žiadajú medzinárodné spoločenstvo o urýchlené dodanie protitankových zbraní, ktoré by bolo možné nasadiť voči tankom IS.

"(Islamský štát) ovláda viac ako tretinu Kobané. Všetky východné časti; majú časť na severovýchode a oblasť na juhovýchode (mesta)," povedal dnes pre agentúru Reuters šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán.

Americké vojenské letectvo a jeho spojenci podnikli v noci na dnes v blízkosti Kobané osem náletov, počas ktorých zasiahli viacero vojenských cieľov IS.

Americké letectvo a spojenci zasiahlo ciele IS v blízkosti Kobané

Americké vojenské letectvo a jeho spojenci podnikli v noci na dnes osem náletov proti militantom z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) v blízkosti sýrskeho mesta Kobané, ktoré je stále v rukách kurdských milícií.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na americké ústredné velenie.

Velenie podľa vlastného vyhlásenia "pokračuje v dôslednom monitorovaní situácie v Kobané. Podľa náznakov ovládajú kurdské milície väčšinu mesta a proti IS sa držia".

Nálety, na ktorých sa zúčastnilo aj Jordánsko, zasiahli a zničili viacero cieľov IS, vrátane piatich obrnených vozidiel, zásobovací sklad, veliteľské stanovište, logistické stanovište a osem kasární.