Komunita sv. Egídia kritizuje popravu na Floride

07.08.2013 13:39


Taliansko - Komunita sv. Egídia dnes vydala komuniké, v ktorom odsudzuje popravu 65-ročného Johna Fergusona, trpiaceho ťažkou duševnou poruchou, vykonanú v pondelok 5. augusta v štátnej väznici na Floride. Ako sa uvádza v komuniké, udalosť „vzbudzuje veľkú bolesť, ale tiež rozhorčenie pre zjavne neľudské rozhodnutie“. To podľa komunity nebralo do úvahy okolnosti zhodnotené v rámci rôznych stupňov rozsudku, ktoré v tomto prípade radili ľudskejšie zaobchádzanie.

John Ferguson, ktorý zomrel po vpichnutí smrtiacej injekcie, si vo väzení odsedel 35 rokov za vraždu ôsmich ľudí. Lekári mu v sedemdesiatych rokoch diagnostikovali paranoidnú schizofréniu. Jeho advokáti, ktorí sa odvolávali na klientovu nepríčetnosť, predložili pár hodín pred popravou žiadosť o odklad, súdy ju však okamžite zamietli.

Za posledné dva mesiace je to v štáte Florida už druhá poprava a dvadsiata tretia v USA v tomto roku. Takáto ostrosť podľa Komunity sv. Egídia nie je odpoveďou na potrebu spravodlivosti, ale výsledkom chýbajúceho politického konsenzu. „Bez života neexistuje spravodlivosť,“ pripomína komunita a upozorňuje na potrebu zvýšiť úsilie na medzinárodnej úrovni, ktoré by viedlo k moratóriu na popravy vo svete. Takúto požiadavku už predložili zástupcovia 90 krajín zo Svetovej koalície proti trestu smrti, ktorí sa nedávno zišli v Madride. –mf–