Pápež sa stretol s argentínskou prezidentkou. “Napätie” v ich vzťahoch vytvárajú homosexuálne manželstvá a voľný prístup ku antikoncepcii

18.03.2013 15:05

https://www.hlavnespravy.sk/papeza-caka-dnes-stretnutie-s-jeho-oponentkou-argentinskou-prezidentkou/80785/

Vatikán 18. marca (TASR/HSP/Foto:TASR, plus.google.com)

 

Pápež František zatiaľ dáva prednosť taliančine

Pápež František síce v nedeľu v príhovore k veriacim na Námestí sv. Petra hovoril po taliansky, ale tweet s textom: “Drahí priatelia, zo srdca vám ďakujem a prosím o vaše modlitby” sa na sociálnej svieti Twitter objavil v angličtine i v iných jazykoch.

Jeho predchodcovia v úrade využívali nedeľné príhovory na to, aby sa prítomným prihovorili v rôznych jazykoch. Vatikánsky hovorca Federico Lombardi uviedol, že František sa zrejme v príhovoroch bude držať taliančiny, keďže sa mu v nej ľahšie formulujú jeho spontánne poznámky. Ponechal však otvorenú možnosť, že 76-ročný pápež by pri budúcich verejných vystúpeniach mohol používať aj iné jazyky.

Pápež sa vo svojom príhovore okrem iného zmienil o koreňoch svojej rodiny v Piemonte na severozápade Talianska, keď vysvetlil, že aj kvôli duchovnému spojeniu s Talianskom si ako pápež vybral meno po sv. Františkovi z Assisi.

 

Prezidentka sa zúčasní aj oficiálneho uvedenia pápeža do úradu

Cristina Fernandez de Kirchner

Diplomatický talent pápeža Františka prešiel dnes zaťažkávacou skúškou, keď na audiencii vo svojej dočasnej rezidencii vo vatikánskom hoteli Dom sv. Marty prijal argentínsku prezidentku Cristina Fernándezová. Ako arcibiskup Buenos Aires s ňou mal viacero sporov ohľadom jej liberálnej politiky.

Agentúra AP pripomína, že prijatie prezidentky Argentíny, pápežovej vlasti, je prvou audienciou, ktorú poskytol nový pápež zahraničnému štátnikovi.

Fernándezová a jej zosnulý predchodca vo funkcii a manžel Nestor Kirchner sa vzopreli učeniu cirkvi a prijali rad opatrení, ktoré získali podporu verejnosti. Šlo v prvom rade o povinnú sexuálnu výchovu v školách, voľný prístup k antikoncepcii v nemocniciach, ako aj o udelenie práva transsexuálom, aby mohli úrady požiadať o zmenu svojej identity. Argentína sa súčasne stala prvou latinskoamerickou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá ľudí rovnakého pohlavia.

Argentínska prezidentka bola jedným z prvých štátnikov, ktorí 13. marca blahoželali kardinálovi Jorgemu Mariovi Bergogliovi k zvoleniu za pápeža. V Argentíne jej blahoželanie označili za pokus o urovnania napätia v ich vzťahoch poznamenaných rokmi politických sporov. V posolstve pripomenula pápežovu veľkú zodpovednosť za presadenie spravodlivosti, rovnosti, bratstva a mieru medzi ľuďmi.

Prezidentka Fernándezová bude jednou z 80 hláv štátov, vlád a cirkví, ktorí sa potom v utorok zúčastnia na oficiálnom uvedení nového pápeža do úradu, ktoré sa bude konať na Námestí sv. Petra.

Medzi hosťami inaugurácie bude podľa agentúry DPA taliansky prezident Giorgio Napolitano, americký viceprezident Joe Biden, poľský prezident Bronislaw Komorowski, ako aj jeho srbský kolega Tomislav Nikolič. Z Latinskej Ameriky sa na pápežovom uvedení do úradu zúčastní aj brazílska prezidentka Dilma Rousseffová a mexický prezident Enrique Peňa Nieto. Prítomný bude i predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová, premiéri Španielska a Francúzska Mariano Rajoy a Jean-Marc Ayrault.

Do Vatikánu by mali pricestovať aj členovia niekoľkých kráľovských rodín – britský princ Charles, španielska kráľovná Sofia a korunný princ Felipe, belgický kráľ Albert II. s manželkou Paolou.     Ako dnes informovala agentúra AP do Vatikánu na utorkovú inauguráciu z Istanbulu odcestoval aj duchovný vodca pravoslávnych kresťanov, ekumenický patriarcha Bartolomej I. AP pripomína, že ide o prvú udalosť tohto druhu za posledných takmer 1000 rokov, ktoré uplynuli od schizmy v roku 1054. Za veľkú schizmu sa označuje cirkevný rozkol medzi Západom a Východom, ktorému predchádzali roky odcudzenia obyvateľstva bývalých polovíc Rímskej ríše.

 

Na prsteni je meno, prípadne aj poradie pápeža

Počas intronizácie dekan kolégia kardinálov Angelo Sodano odovzdá novému pápežovi nový rybársky prsteň, jeden zo symbolov jeho úradu. Na rybárskom prsteni je scéna rybolovu sv. Petra a v legende pečate je titul pápeža, jeho meno a prípadne aj poradové číslo. Scéna je pripomenutím Kristových slov, že zo svojich učeníkov urobí rybárov ľudí.

Pre nového pápeža sa vždy zhotovuje nový prsteň, keďže v súlade s kánonickým právom sa prsteň zosnulého alebo abdikovaného pápeža, ako to bolo v prípade Benedikta XVI., musí zničiť, aby sa predišlo jeho zneužitiu, keďže slúži aj ako pečatidlo.

Svoj kardinálsky prsteň sa pápež František rozhodol odovzdať katedrálnemu chrámu v Buenos Aires, informoval argentínsky televízny kanál C5N, ktorému poskytol rozhovor správca kostola Alessandro Russo.

 

Pápeža Františka čakajú viaceré stretnutia

Na archívnej snímke z 12. januára 2007 bývalý pápež Benedikt XVI. a súčasný pápež František

Tento týždeň v stredu pápež na audiencii v Sále sv. Klementa v Apoštolskom paláci prijme zástupcov Spoločnosti Ježišovej, rehole jezuitov, ktorej je tiež členom. Na piatok je naplánovaná audiencia pre členov diplomatického zboru akreditovaných pri Svätej stolici. Ako informovala tlačová služba Vatikánu, v sobotu sa František helikoptérou presunie do pápežskej letnej rezidencie v Castel Gandolfe, kde sa prvýkrát v úrade osobne stretne s emeritným pápežom Benediktom XVI. V nedeľu o 09.30 h pápež odslúži omšu a napoludnie sa bude – ako obvykle – modliť s veriacimi modlitbu Anjel Pána. Táto nedeľa sa v katolíckej cirkvi označuje ako Kvetná (Nedeľa Utrpenia Pána) a začína sa ňou Veľký týždeň, vrcholiaci veľkonočným trojdním Kristovho utrpenia, smrti a zmŕtvychvstania, čo sú najvýznamnejšie sviatky katolíckej cirkvi.