Švajčiarskej UBS hrozí vysoká pokuta za napomáhanie daňovým únikom

21.07.2013 18:50

TASR, dnes 17:12

Vyšetrovatelia podozrievajú UBS, že stovkám nemeckých klientov pomáhala pri daňových únikoch.

Hamburg 21. júla (TASR) - Švajčiarsku banku UBS čakajú veľké problémy za napomáhanie daňovým únikom v Nemecku, informoval o tom Der Spiegel.


Podľa informácií nemeckého týždenníka môže finančný inštitút dostať miliónovú pokutu. Vyšetrovatelia podozrievajú UBS, že stovkám nemeckých klientov pomáhala pri daňových únikoch.

Pred dvoma týždňami prehľadali nemeckí vyšetrovatelia filiálky UBS v 10 nemeckých mestách, napríklad v Berlíne, Frankfurte nad Mohanom a Mníchove. Predpokladajú, že spolupracovníci UBS v Nemecku a vo Švajčiarsku napomáhali nemeckým klientom pri daňových únikoch. To môže švajčiarsku banku vyjsť draho. Credit Suisse musela v podobnom prípade zaplatiť 150 miliónov eur. Pokuta pre UBS môže byť ešte vyššia, pretože objem únikov je vyšší.

Dôvodom prehliadok pobočiek UBS bol CD disk s údajmi o klientoch banky, ktorý kúpila nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko. Vyšetrovatelia daňových únikov v súčasnosti uvažujú o kúpe prinajmenšom ďalších troch balíkov dát UBS.

"Nie sú nám známe žiadne nové skutočnosti," uviedla dnes hovorkyňa UBS. Banka netoleruje pomáhanie pri daňových únikoch.