Iniciatíva ponechať Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

17.07.2012 19:17

 

Iniciatíva ponechať Sviatok Sedembolestnej Panny Márie

P:3, 04. 07. 2012 15:11, DOM

Bratislava 4. júla (TK KBS) – Občianska iniciatíva vyzýva na zachovanie Sviatku Sedembolestnej Panny Márie ako dňa pracovného pokoja.Iniciátori výzvy preto dnes doručili otvorený list prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi a predsedovi vlády Robertovi Ficovi, v ktorom ich žiadajú, aby sa zdržali krokov, ktoré by viedli k zrušeniu 15. septembra – ako sviatku.

“Sviatok nie je potrebné rušiť a z ekonomických dôvodov určite nie,” priblížil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave jeden z iniciátorov výzvy Martin Dilong. Tento rok totiž sviatok pripadne na sobotu a na budúci rok na nedeľu. “Argumentovať preto ekonomickou úsporou nie je správne,” podotkol Dilong.

Otvorený list má náležitosti petície. Môžu sa naň podpísať aj ľudia a vyjadriť tak podporu myšlienke na zachovanie tohto sviatku. “Naším úmyslom je, aby bol list osobným apelom na predsedu vlády, aby sa zdržal krokov, ktoré by viedli k zrušeniu sviatka,” doplnil Dilong.

Iniciatíva tak chce rozprúdiť otvorenú diskusiu o tomto sviatku, aby sa k nemu mohla vyjadriť občianska spoločnosť. “V najbližších dňoch požiadame o stretnutie prezidenta,” opísal následné kroky iniciatívy Dilong. Iniciátori výzvy zároveň pripravujú aj ďalšie akcie, o ktorých budú včas informovať.

“Národy a štáty majú svojich patrónov, Slovensko v tom nie je výnimkou,” podotkla iniciátorka výzvy Mária Guregová. Pre väčšiu časť národa predstavuje Panna Mária podľa jej slov nádej a oporu. “Chceme ju naďalej uctievať a pokračovať v tradíciách,” dodala.

Podľa hovorkyne predsedu vlády Beatrice Hudákovej ide zatiaľ len o návrh zamestnávateľov, ktorý má zlepšiť ekonomickú kondíciu krajiny. “Aj tento samotný návrh nehovorí o zrušení sviatku, ale len o presunutí jeho pripomenutia na nedeľu,” uviedla Hudáková pre TASR. Problematika ešte nie je podľa jej slov uzavretá a bude sa o nej diskutovať.

Zdroj: TASR / iniciátori akcie