Uplynulo osem rokov od teroristických útokov v londýnskom metre

07.07.2013 16:55

Londýn 7. júla (TASR) - V nedeľu 7. júla si pripomíname ôsme výročie teroristických útokov v londýnskom metre a autobusoch, ktoré zabili vyše 50 ľudí a 700 ich zranili.

Najprv to v ten deň vyzeralo na nehodu, ale neskôr sa ukázalo, že Londýn sa stal terčom série teroristických útokov.

- 09:49 Dopravná polícia sa dozvedá o "technickom probléme" vo finančnej štvrti pri stanici metra Liverpool Street.

- 10:15 Prvá správa o výbuchu v metre.

- 10:24 Dopravná polícia prvýkrát informuje o zranených.

- 10:33 Hlásený je ďalší "incident" na zastávke metra Edgewater. Premávka londýnskej podzemnej dráhy sa zastavila.

- 10:41 Informácie o incidentoch v staniciach King's Cross, Old Street a Russell Square.

- 11:02 Scotland Yard hovorí o "vážnych udalostiach".

- 11:14 Hlásený je výbuch v poschodovom autobuse.

- 11.24 Scotland Yard informuje o "viacerých explóziách".

- 11:53 Britský minister vnútra Charles Clarke informuje o ťažko zranených.

- 12:07 V Londýne prestali premávať autobusy.

- 13:00 Vtedajší britský premiér Tony Blair vyhlásil na summite G8 v Škótsku, že Londýn sa stal terčom teroristických útokov a oznámil, že sa vracia do hlavného mesta.
 Bomboví útočníci, britskí moslimovia, podľa vzoru al-Káidy nastúpili v ono júlové ráno do spojov verejnej dopravy na stanici King's Cross a vyhodili sa do vzduchu v troch vlakoch metra a v autobuse. Išlo o najvražednejší útok v Londýne od druhej svetovej vojny.

Priznanie na internete
 

K zodpovednosti za útoky sa prihlásila skupina označujúca sa ako "Tajná organizácia džihádu a al-Káidy v Európe". Skupina zverejnila svoje priznanie v internetovom vyhlásení na nemenovanej islamistickej stránke, kde uviedla, že útoky sú odvetou za vojenskú účasť Británie v Iraku a Afganistane. Zároveň varovali vlády Dánska a Talianska, že im hrozí "rovnaký trest", ak nestiahnu svojich vojakov z Iraku a Afganistanu. Teroristické útoky si vyžiadali 52 mŕtvych a 700 zranených z radov civilistov. Všetky atentáty v súpravách metra a autobuse spáchali štyria samovražední útočníci, mladí britskí moslimovia.

Britskí experti na terorizmus označili útoky za mimoriadne dobre koordinovanú akciu namierenú proti civilným cieľom. Počet výbuchov stanovila londýnska metropolitná polícia na šesť. Železničná polícia potvrdila, že na jednej zo staníc metra sa našla výbušná nálož. Vysoký izraelský predstaviteľ informoval, že Scotland Yard dostal niekoľko minút pred výbuchmi varovanie pred možnými teroristickými útokmi. Vyšetrovanie tejto udalosti je vôbec najväčším prípadom v histórii londýnskej polície.

Prvú porotu v Londýne, ktorá sa na verdikte nedokázala dohodnúť, 1. augusta 2008 rozpustili. Obvinení zostali vo väzbe.

Mohammeda Shakila a Waheeda Aliho, spolu s ďalším obvineným Sadeerom Saleemom, britský súd v prvom procese s obvinenými 28. apríla 2009 zbavil obvinenia z konšpirácie pri príprave smrtiacich explózií.

Prvých dvoch menovaných však zároveň uznal vinnými z plánovania účasti na teroristickom výcvikovom tábore v Pakistane, kam chceli odísť v čase zatknutia v marci 2007.

Pamätník s oceľovými stĺpmi

Rodiny obetí teroristického útoku na londýnsku verejnú dopravu z júla 2005 predstavili 1. augusta 2008 návrh pamätníka s 52 oceľovými stĺpmi, ktoré budú pripomínať každého zo zavraždených. Dielo odhalili 7. júla 2009, v deň štvrtého výročia útokov.

Päťdesiatdva pilierov pripomína v londýnskom Hyde Parku rovnaký počet obetí z radov civilistov teroristických útokov na miestnu verejnú hromadnú dopravu. Oceľové piliere s výškou 3,5 metra stoja vo viacerých zoskupeniach, aby tak symbolizovali rôzne dejiská útokov. Polovica z nich pripomína obete z metra neďaleko zastávky King's Cross. Na všetkých pilieroch sú uvedené dátum, čas a miesto útoku. Mená všetkých obetí figurujú na susednej pamätnej tabuli.