V Nemecku padali obrovské krúpy, Francúzi sú bez elektriny

29.07.2013 11:46

TASR, dnes 11:27

Maďarsko sužujú horúčavy. Česko zasiahli po horúcom víkende silné búrky.

Budapešť 29. júla (TASR) - Najvyšší, tretí stupeň varovania pred horúčavami vydala dnes maďarská meteorologická pre územie 15 žúp. Horúčavy majú vrcholiť s hodnotou 40-41 stupňov Celzia, informovala agentúra MTI.

Druhý stupeň výstrahy je v platnosti na severovýchode a východe krajina v Boršodsko-abovsko-zemplínskej, Hevešskej, Novohradskej, Sabolčsko-satmársko-berežskej župe, tam očakávajú priemernú dennú teplotu 25-26 stupňov Celzia, na zvyšku územia krajiny to bude až 27-30 stupňov Celzia.

Meteorológovia upozorňujú na búrky s možnosťou krupobitia, ktoré prinesie studený front večer na oblasť Zadunajska a stredných žúp.

Dnes nadránom padol o vyše jedného stupňa teplotný rekord najvyššej minimálnej dennej teploty, v Tate ortuť teplomera klesla v noci iba na 26,2 stupňa Celzia. Od roku 1921 najvyššia minimálna teplota bola 25 stupňov Celzia, ktorú namerali v Dobogókö.

V Nemecku padali obrovské krúpy
 

Po horúcom víkende zasiahli v noci nadnes západ a severozápad Českej republiky veľmi silné búrky. Informoval o tom Český rozhlas.

Silnú búrkovú činnosť zaznamenali už v Karlovarskom, Plzenskom, Ústeckom a Libereckom kraji. Podľa meteorológov najhoršie búrky postihli okresy Ústí nad Labem a Děčín, kde padali aj krúpy.

V priebehu popoludnia zasiahnu búrky väčšinu územia Čiech, predovšetkým oblasť Vysočiny a priľahlé kraje, a v pondelok večer a v noci sa presunú na Moravu. Miestami ich bude sprevádzať prudký nárazový vietor, krúpy a intenzívne zrážky.

Českí meteorológovia varovali pred rizikom prívalových dažďov, ktoré by mohli rozvodniť malé vodné toky v Karlovarskom a Plzenskom kraji.

Búrky sa už v nedeľu prehnali nad severozápadom Nemecka. Pri Hannoveri padali krúpy s veľkosťou tenisových loptičiek. Búrková vlna prišla na nemecké územie z Francúzska, kde pre silný vietor a krupobitie zostalo bez elektriny okolo 200.000 ľudí.